Požár rekreačního objektu – Hrčava

Kategorie: Výjezdy Datum: 2014-10-25

Naše jednotka zasahovala dne 25.10.2014 při požáru rekreačního objektu v obci Hrčava.
Sedm jednotek hasičů (z toho jedna ze Slovenska a jedna z Polska) zasahovalo při večerním požáru dřevěné rekreační chaty, skládající se ze dvou objektů, v nejvýchodnější obci ČR Hrčavě (okres Frýdek-Místek).

„Hrčavský“ požár dvou dřevěných objektů, používaných jako rekreační chata a kůlny byl na operační středisko hasičů nahlášen v sobotu večer krátce před půl osmou. Na místo vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice v Třinci, společně s ní 4 jednotky sboru dobrovolných hasičů (SDH) – Bukovec, Jablunkov, Mosty u Jablunkova a Návsí (celkem 6 cisteren a jeden dopravní automobil).

Oheň dostali hasiči pod kontrolu během hodiny a půl, další zhruba dvě hodiny jim zabralo dohašování s rozebíráním konstrukcí objektu. Větší dřevěný dvojitý objekt měl půdorys cca 15×10 metrů.

Na místo požáru dojela také jednotka slovenských profesionálních hasičů z Čadce (6 mužů a 2 cisterny) a dobrovolní hasiči z Polska z obce Jaworzynka (6 mužů a jedna cisterna). Kvůli odlehlosti místa zásahu byla využívána kyvadlová doprava ze zdroje vody v polské obci Jaworzynka. Po dohašení požáru na místě zůstala jednotka SDH Bukovec, která dohlížela na požářiště a dohašovala zbylá skrytá ohniska.

Hasiči neevidují žádné zranění, škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 1,4 milionů korun. Příčina vzniků požáru je patrně kvůli závadě na komíně.

por. Mgr. Petr Kůdela
HZS Moravskoslezské­ho kraje