Požár dřevěného kostela v Třinci-Gutech

Kategorie: Výjezdy Datum: 2017-08-01

Deset jednotek hasičů zasahovalo po úterní půlnoci 1. 8. 2017 u požáru krásného dřevěného kostela z 16. století v Třinci, místní části Guty (okres Frýdek-Místek).

Významná historická památka byla prakticky zničena, hrubý předběžný odhad škody se pohybuje v řádech několika desítek milionů korun, historická škoda je ale nevyčíslitelná. Příčina vzniku požáru se bude důkladně zkoumat. Nikdo nebyl zraněn.

Operační středisko hasičů bylo o požáru kostela informováno krátce po úterní půlnoci. Do Gutů ihned vyjely – tedy už ve středu 2. 8. 2017 – tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Třinec, Frýdek-Místek a Ostrava-Zábřeh, společně s nimi sedm jednotek dobrovolných hasičů – Třinec-Guty, Jablunkov, Návsí, Bystřice, Hnojník, Řeka a Dobratice.

Při jejich příjezdu již kostel silně hořel. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za necelou hodinu, do středečního rána pokračovalo dohašování, když u požářiště zůstala místní jednotka Třinec-Guty. O požáru byla informována starostka Třince Věra Palkovská.

Cenná historická památka s mnohým původním vybavením a obrazy z první poloviny 16. století prošla před několika lety (2012–2014) rekonstrukcí za několik milionů korun.

 

02.08.2017

Dnes odpoledne je na programu společné ohledání místa požáru v ohořelých zbytcích dřevěného kostela v Třinci-Gutech (vyšetřovatelé hasičů z HZS MSK a Policie ČR).

Kvůli lepšímu zmapování (fotografování) situace po požáru co nejblíže požářišti (shora) zde HZS Moravskoslezského kraje ustavil automobilovou plošinu AP 27 na podvozku Tatra 815.

Na místě byli během dnešního dopoledne také policisté, zástupci ostravsko-opavského biskupství, památkářů, také starostka Třince Věra Palkovská.

Od noční lokalizace požáru zde zůstali až do dnešního odpoledne příslušníci jednotky dobrovolných hasičů Třinec-Guty, kteří mj.kontrolovali požářiště.

V případě výskytu kouře na ohořelých trámech místo a jeho okolí poctivě prolévali vodou.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje

Zdroj: www.pozary.cz

< >